Yorkshire terrier który służył podczas drugiej wojny światowej

Yorkshire terrier który służył podczas drugiej wojny światowej

Yorkshire terrier o imieniu Smoky, pies małej rasy, służył na teatrze Pacyfiku podczas II wojny światowej. Ważący 4 funty i mierzący 7 cali Smoky był małym psem, ale służył jako pies wojenny i terapeutyczny. W czasie wojny przetrwał ataki kamikadze, tajfun na Okinawie i inwazję na Luzon na Filipinach. W czasie swojej kariery wojskowej Smoky odbył dwanaście misji bojowych i spędził wiele godzin w żołnierskim plecaku.
Smoky, czterokilogramowy Yorkshire terrier, został znaleziony w 1944 r. w lisiej norze w pobliżu amerykańskiej bazy wojskowej w Nowej Gwinei. Był osadzony w jednostce 5 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych, a znalazł ją fotograf pracujący nad rozpoznaniem terenu. Wynne adoptował Smoky i wyszkolił ją na psa wystawowego. Smoky poleciała w 12 misjach i zdobyła międzynarodowe uznanie.
Rasa Yorkshire terrierów została uznana dopiero po zakończeniu wojny. W czasie wojny terier był rasą nieznaną, w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano tylko 92 szczeniaki, a w Australii jeszcze mniej. Wynne przypuszczał, że pies został porzucony przez japońskich żołnierzy i znaleziony w dżungli. Szukał psa, który by go pocieszył i złagodził jego samotność.
Smoky, czterokilogramowa suczka, jest jedynym Yorkshire terierem, który służył podczas II Wielkiej Wojny. Pies ten, nazwany Smoky, stał się gwiazdą w lisiej norze w Papui Nowej Gwinei, a później stał się międzynarodową sławą i odznaczonym bohaterem wojennym. Smoky był pierwszym oficjalnym psem terapeutycznym, a jego właściciel napisał o nim książkę zatytułowaną Smoky’s Story.
Smoky spędzał większość czasu z Wynne’em, młodym terierem o wielkich umiejętnościach szkoleniowych. Jego właścicielka nauczyła go wielu sztuczek, a nawet dla rozrywki przebrała psa w kostium klauna. Smoky był tak popularny, że często był noszony przez Wynne’a na misjach, wieszany w plecakach żołnierzy lub w ich podsufitkach. Odbył nawet podróż do Watykanu jako bohater wojenny.
Smoky, suczka rasy Yorkshire terrier, która służyła w czasie II wojny światowej, pojechała na wyspę Biak w Indonezji. Dwie mile dalej uwięzionych było 5 tys. żołnierzy wroga, a Smoky i Wynne zabawiali ich, a nawet odwiedzali rannych żołnierzy w szpitalu. Smoky pomagał nawet budować linie komunikacyjne na Filipinach. Historia Smoky’ego jest inspirująca dla wszystkich miłośników Yorkshire terrierów.

Czytaj...  Jak duży jest pies rasy autralian silky terrier?

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Yorkshire terrier - opis rasy

Yorkshire terrier – opis rasy

Next Post
Miniaturka psa rasy yorkshire terrier

Miniaturka psa rasy yorkshire terrier

Related Posts