Ciekawostki o psie rasy yorkshire terrier

Ciekawostki o psie rasy yorkshire terrier

Jeśli interesuje Cię mała rasa psów Yorkshire terrier, z pewnością zainteresuje Cię ten artykuł. Dowiedz się, że ta rasa ma hipoalergiczną sierść, nieustraszony temperament i hipoglikemię. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej wyjątkowej rasie psów. Jeśli kochasz psy i ich futro, pokochasz Yorkshire terriera! Istnieje wiele interesujących faktów na temat tej małej rasy psów.

Yorkshire terrier to mała rasa psów

Yorkie to niezwykle przyjazny i kochany mały pies. Choć pochodzą z tras roboczych, są doskonałymi zwierzętami rodzinnymi. Na ringu wystawowym Yorkshire jest znany ze swojego żywiołowego chodu i krzykliwej fryzury. Jednak sierść Yorkshire teriera nie zrzuca zbyt wiele. Bez względu na to, czy jest czarna, brązowa czy opalona, ma jednolitą sierść, która szybko schnie i nie wymaga kąpieli.
Historycznie Yorkshire terrier był pierwotnie znany jako szkocki terier o złamanym włosie. Uważa się, że szkoccy tkacze sprowadzili do Yorkshire różne rasy terierów. Robotnicy ci chcieli mieć teriera do pracy. Ich wyjątkowe cechy sprawiły, że rasa ta zyskała popularność w całej Anglii i Szkocji. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 20 000 Yorkshire terrierów, co sprawia, że są one chętnie wybierane przez właścicieli zwierząt domowych.

Ma hipoalergiczną sierść

Jeśli cierpisz na alergie, psy rasy Yorkshire terrier mogą być najlepszym wyborem dla Twojego domu. Ich hipoalergiczna sierść oznacza, że nie musisz się martwić o to, że Twój pupil nabawi się alergii z powodu swojego futra. Są aktywne, skore do zabawy i uwielbiają się bawić. Ich hipoalergiczna sierść sprawia, że są to jedne z najbardziej popularnych ras dla alergików. Sierść ta jest bardzo łatwa w utrzymaniu i wymaga jedynie sporadycznej pielęgnacji.
Mimo że sierść Yorków jest hipoalergiczna, nadal konieczna jest właściwa pielęgnacja, aby pies nie zaplątał się w sierść i alergeny. Codzienne szczotkowanie ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania psa rasy Yorkshire terrier w czystości, bez mat i kołtunów. Cotygodniowe kąpiele pomogą zmyć sierść psa z sierści. Właściwa pielęgnacja może ograniczyć reakcje alergiczne u Twojego zwierzęcia. Według American Kennel Club (AKC), 19 różnych odmian jest hipoalergicznych.

Ma nieustraszoną osobowość

Chociaż psy rasy Yorkshire terrier są znane z nieustraszonej osobowości, niektóre z nich są wyjątkowo nieśmiałe. Mogą czuć się komfortowo tylko w pobliżu swoich właścicieli lub w niewielkim gronie przyjaciół. Niemniej jednak, skrajna nieśmiałość Yorków może utrudniać im codzienną aktywność i szczęście. Oto kilka wskazówek dotyczących szkolenia Yorków, które pozwolą im pokonać nieśmiałość. Pilnowanie Yorka pomoże zapobiec rozwinięciu się u niego skrajnej nieśmiałości.
Chociaż Yorki znane są ze swoich dużych osobowości, mają też niewielką budowę ciała. Pierwotnie ich rozmiary były znacznie większe niż obecnie. Pod koniec XIX wieku hodowla selektywna przekształciła je w modne pieski do towarzystwa. Mimo że psy rasy Yorkshire terrier mają nieustraszoną osobowość, ich niewielki rozmiar sprawia, że są podatne na rozwój problematycznych zachowań. Choć są łatwe w szkoleniu, nie nadają się dla dzieci ze względu na swoje delikatne ciało.

Jest podatny na hipoglikemię

Hipoglikemia to stan, w którym poziom glukozy we krwi psa spada zbyt nisko. Hipoglikemia dotyka psy wszystkich ras, w tym Yorkshire terriery. Problem ten jest szczególnie rozpowszechniony u psów ras miniaturowych i zabawkowych. Do innych przyczyn hipoglikemii należą pasożyty jelitowe, poszczenie i niska temperatura ciała. Objawy hipoglikemii mogą być niejasne, ale zawsze powinny być traktowane jako nagły przypadek medyczny.
Yorki są podatne na hipoglikemię, ponieważ nie są w stanie przeżuwać wielu rodzajów pokarmu. Stan ten może powodować objawy takie jak senność, osłabienie mięśni, drżenie, a nawet drgawki. Jeśli stan ten nie będzie szybko leczony, może doprowadzić nawet do uszkodzenia mózgu. Na szczęście istnieje kilka prostych rozwiązań. Przede wszystkim należy karmić psa miodem. Ten słodki przysmak podniesie poziom cukru w organizmie.
Jest podatny na gardłowy odruch wymiotny
Jeśli martwisz się, że Twój Yorkshire terrier ma odruch krztuszenia się, nie jesteś sam. Ta powszechna dolegliwość u psów jest spowodowana zablokowaniem gardła, czyli tej części psiej tchawicy, przez którą przepływa powietrze. W niektórych przypadkach zwężone nawy mogą również powodować u psa gardłowy odruch wymiotny. Lekarz weterynarii może wykryć to schorzenie, zwracając uwagę na następujące objawy.
Odwrócone kichanie jest częstym objawem odruchu gardłowego. Pies może kichnąć, odwrócić szyję do góry, zacisnąć szczękę i parsknąć głośno, wydając niepokojący dźwięk. Stan ten jest stosunkowo niegroźny dla większości psów i nie jest niebezpieczny, chyba że pies cierpi na ciężkie przypadki skurczu gardła.

Jest to pies zabawka

Yorkshire terrier jest małym psem i najbardziej rozpowszechnioną rasą zabawek w Stanach Zjednoczonych. Psy te znane są ze swojej lojalności i oddania wobec właścicieli, eleganckiego wyglądu i przystosowania do życia w mieszkaniu. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem Yorkshire teriera jako zwierzęcia domowego, rozważ jego adopcję. Potrzebują one dużo miłości, uwagi i czasu na zabawę, aby zachować swoją wspaniałą osobowość.
Yorkshire terrier jest małym psem należącym do grupy ras „Toy” w American Kennel Club. Psy te mają od siedmiu do ośmiu centymetrów wzrostu i ważą od czterech do siedmiu funtów, gdy są w pełni rozwinięte. Brązowo-niebieskie umaszczenie tej rasy sprawia, że jest ona doskonałym wyborem dla osób, które chcą mieć teriera o niewielkich rozmiarach. Psy te są bardzo lojalne wobec swoich panów, ale potrafią być głośne, agresywne i zaborcze.

Czytaj...  Jaki tryb życia ma pies rasy australian silky terrier?

Jest popularny w psich sportach

Psy rasy Yorkshire terrier mają długą historię. W XIX wieku szkoccy imigranci sprowadzili małe teriery do Yorkshire w Anglii, aby polowały na gryzonie. W końcu teriery te uzyskały w Anglii status czystej rasy i zyskały zwolenników wśród wiktoriańskiej klasy wyższej. Dziś Yorkshire teriery są popularne w psich sportach, takich jak agility, rally i rally obedience. Ale skąd się wzięły te teriery?
Historia Yorkshire teriera nie jest do końca różowa. Rasa ta została pierwotnie wyhodowana z myślą o wykorzystaniu jako ratlerek i w rezultacie została wyhodowana właśnie w tym celu. Podobnie jak Pitbulle, rasa ta rozwinęła w sobie silny popęd żerowania i była często wykorzystywana do szczurołapów. Polegało to na umieszczeniu Yorka w jamie ze szczurami. Widzowie obstawiali, ile czasu zajmie psu zabicie wszystkich szczurów. Po tym, jak psy miały czas na upolowanie szczurów, trzęsły nimi na śmierć i goniły je na śmierć. To okrutne zajęcie jest nadal dozwolone w niektórych krajach, ale nie jest już tak popularne jak kiedyś.

Jest uczuciowy

Yorkshire teriery jako rasa psów są bardzo czułe. Mają bardzo niski popęd do zdobywania i często są określane jako „psy do przytulania”. Oznacza to, że lubią przebywać wśród ludzi. Jednak ta miłość i przywiązanie mogą powodować, że psy te są podatne na pewne problemy zdrowotne, takie jak problemy z układem mięśniowo-szkieletowym i choroby serca. Dlatego też konieczna jest właściwa opieka nad tymi psami, aby zapobiec niepotrzebnemu bólowi i cierpieniu.
Miękka, puszysta sierść Yorkshire terierów pomaga im zachować chłód w zimne dni, dzięki czemu są doskonałymi zwierzętami domowymi do mieszkań. Są one również bardzo przyjazne w stosunku do dzieci i innych zwierząt domowych, co sprawia, że świetnie nadają się dla rodzin z małymi dziećmi. Ich słodkie usposobienie i chęć zadowolenia swoich ludzkich towarzyszy sprawiają, że są doskonałym wyborem do mieszkania, a ponadto są łatwe w szkoleniu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów Yorki są wspaniałymi towarzyszami zarówno dla młodych, jak i starszych osób.

Jest to pies stróżujący

Choć mały i uroczy, Yorkshire terrier jest potężnym psem stróżującym. Psy te szczekają i reagują na niespodziewanych gości i hałasy. Chociaż nie atakują ludzi, mogą stać się bardzo podejrzliwe i rzucać się na nowo przybyłych. Choć są doskonałymi psami stróżującymi, nie są uważane za psy stróżujące. Możesz zastosować szkolenie i ćwiczenia, aby pomóc Yorkshire terrierowi przestać szczekać i uchronić okolicę przed intruzami.
Wzorzec rasy dla tej rasy jest ustalany przez American Kennel Club. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem psa, poszukaj informacji na ten temat. Psy te mogą być wspaniałymi zwierzętami domowymi, ale zanim je kupisz, musisz poświęcić czas na odpowiednie szkolenie i badania. Dobry hodowca Yorkshire terrierów będzie zwracał baczną uwagę na swoje szczenięta i zadba o to, aby miały one jak najlepsze domy. Stosując się do tych wskazówek, będziesz na dobrej drodze do posiadania szczęśliwego, zdrowego i wiernego towarzysza.

Jest skłonny do szczekania na obcych

Jeśli szukasz psa, który szczeka na nieznajomych, powinieneś zwrócić uwagę na rasę Yorkshire Terrier. Rasa ta jest znana ze swojej agresywnej natury w stosunku do obcych, innych psów, a nawet wiewiórek. Należy pamiętać, że Yorkshire Teriery wymagają dużo uwagi i nie radzą sobie dobrze pozostawione same sobie przez dłuższy czas. Yorkshire Teriery najlepiej nadają się dla starszych dzieci i nie radzą sobie dobrze z bardzo małymi dziećmi. Mimo, że można je szkolić, mogą być bardzo płochliwe, jeśli się je przestraszy.
Oprócz szczekania na nieznajomych, Yorkshire Teriery mogą również jęczeć na ludzi. Ten niski dźwięk oznacza, że domagają się uwagi, przytulania i jeszcze więcej uwagi. Należy podjąć działania w celu złagodzenia tego problemu. W przypadku zaobserwowania takich zachowań należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Jeśli tego nie zrobisz, możliwe, że Twój pies cierpi na poważną chorobę. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego zachowania, czytaj dalej!

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Gdzie najlepiej kupić psa rasy yorkshire terrier?

Gdzie najlepiej kupić psa rasy yorkshire terrier?

Next Post
Yorkshire terrier - opis rasy

Yorkshire terrier – opis rasy

Related Posts